Impact bardzo szybko wprowadza światowe standardy zarządzania sprawdzone w branży automotive. Jednym z nich jest lean. Od niedawna do Twoich obowiązków należy wprowadzenie kultury lean do codziennej rzeczywistości produkcyjnej firmy. Na czym to polega?
Moje oficjalne stanowisko to Lean Promotion Manager. Zajmuję się wszystkim procesami wspierającymi produkcję. Zadanie, które przede mną postawiono to zbudowanie i doskonalenie wysokiej jakości procesów produkcyjnych i około produkcyjnych. Czyli cała sfera operacyjna jest w mojej gestii. Wszystko to ma służyć zwiększeniu efektywności, ograniczaniu kosztów procesów, przy jednoczesnym zwiększeniu satysfakcji z pracy pracowników poprzez wygodne, przyjemne, a przede wszystkim bezpieczne miejsce pracy. Pracownicy będą też mieli możliwość rozwijania własnych stanowisk pracy tak żeby chcieli do nich wracać.
Jak zamierzasz to osiągnąć?
Zaczniemy od szkolenia całej załogi. Dotyczy to pracowników produkcyjnych ale również całej kadry kierowniczej. Będziemy również rozwijać system sugestii pracowniczych. Chodzi o to żeby każdy pracownik miał możliwość zgłaszania swoich wniosków czy przemyśleń i uwag. To znacząca wpływa na efektywność produkcji. To w końcu pracownicy najlepiej wiedzą co można zmienić i usprawnić.
To nie kierownicy czy menedżerowie ale pracownicy produkcyjni są naszym najwartościowszym know how. Oni najlepiej wiedzą jak to robić, a my musimy skorzystać z ich sugestii. Naszym zadaniem jest spowodowanie żeby potrafili się otworzyć i dzielić swoim doświadczeniem, które dla firmy jest bezcenne. Lean to z jednej strony nauka o procesach i technologiach, a z drugiej strony i przede wszystkim o ludziach. Stąd bardzo wiele wspólnego mamy z HR-em. Jednym z naszych wspólnych celów jest stworzenie great place to work czyli tego wspaniałego miejsca pracy, do którego każdy pracownik chętnie każdego dnia przychodzi. Kolejnym zadaniem jest stworzenie pracownikom możliwości rozwoju i pracy na różnych stanowiskach czyli ciągłego doskonalenia samego siebie.
A jak w praktyce wygląda realizacja zadań lean?
Lean to usprawnianie procesów i eliminowanie wszelkiego rodzaju marnotrastw. Ale pamiętajmy o tym, że lean to przede wszystkim zdrowy rozsądek. Bowiem te procesy powinny wyglądać tak prosto jak tylko to można sobie wyobrazić. Czyli np. wszystkie narzędzia pracownik powinien mieć koło siebie tak żeby nie musiał po nie chodzić. Sam montaż również powinien być maksymalnie prosty. Produkcja to zazwyczaj czynności wykonywane przez ludzi, czasem oczywiście wspomagane przez maszyny, roboty. Natomiast w znakomitej większości to są manualne operacje. To tak jak z pieczeniem ciasta. Jeżeli na samym początku przygotujemy wszystkie składniki to potem wystarczy wszystko zrobić zgodnie z przepisem. Jest to łatwe i proste. Nie musimy po każdy składnik chodzić do sklepu. Jeżeli natomiast brakuje nam składników czy narzędzi to ten prosty proces bardzo się wydłuża i komplikuje. Tak samo jest u nas. Jeżeli będziemy mogli przetestować dwie baterie zamiast jednej w tym samym czasie to będziemy mogli produkować dwa razy więcej. Kolejny krok to wprowadzenie systemowego zarządzania. Już zaczynamy to robić. To jest nasze centrum komunikacji i zarządzanie z poziomu produkcji. Komputery, iPady i inne takie urządzenia mogą mieć tylko funkcje wspomagająca. Żeby zarządzać efektywnie produkcją trzeba być na hali produkcyjnej, w gembie. Poza tym dochodzi tu czynnik ludzki postrzegania kadry zarządzającej przez pracowników produkcyjnych. Taki bezpośredni kontakt pracownika z przełożonym to gładka struktura pozioma, która umożliwia wzajemną komunikację. Teraz pracownik produkcyjny może teraz o swoich pomysłach czy problemach porozmawiać nawet z prezesem, który teraz codziennie jest dostępny na hali produkcyjnej. Może też powiedzieć co mu się nie podoba. To jest system japoński, który od lat jest adoptowany w Ameryce i w Europie. Wszystko odbywa się na produkcji. Zarządzanie odbywa się wśród ludzi, a nie z góry przez komputer.
Jakie inne zmiany będą jeszcze wdrażane?
Cięgle jest u nas za dużo papieru. Będziemy go systematycznie eliminować. Pojawią się np. wyświetlacze, które będą działać tak jak w McDonaldzie. Zamawiam to i to i zamówienie idzie do magazynu. Potwierdzam to swoja karta i koniec. Nikt nie musi tracić czasu na wypisywanie papierów. Impact jest w dobrym momencie na takie zmiany. Łatwiej je bowiem wprowadzić w stosunkowo niewielkiej organizacji liczącej kilkadziesiąt osób, a nie kilkaset. Ale wymaga to nie tylko zmian organizacyjnych ale i sposobu myślenia.
Jak pracownicy odbierają te zmiany?
Widzę dużą chęć poznawania nowych rozwiązań wśród zdecydowanej większości pracowników. Dzisiaj np. jeden z pracowników przyprowadził mnie na stanowisko i zaproponował, że chciałby od tej pory swoje czynności wykonywać w taki a nie inny sposób. I o to właśnie chodzi. Można zrobić wszystko tylko trzeba o tym rozmawiać.
A jak wygląda komunikacja między poszczególnymi działami?
Rozmawiamy ze sobą każdego dnia. Inżynierowie są codziennie na produkcji dzięki czemu mogą razem z pracownikami rozwiązywać bardzo szybko i prosto problemy produkcyjne. Przede wszystkim rolą wyższej kadry jest zachęcenie operatorów, logistyków, zakupowców, technologów i inżynierów do komunikowania się ze sobą. Naszą rolą jest przełamywanie tych oporów i przekonywanie, że jednak warto.
Czy nowatorskie pomysły są nagradzane?
Z doświadczenia wiem, że najcenniejsze jest docenienie w postaci publicznego wyróżnienia czy dyplomu. A jeśli chodzi o nagrody to każdy dobry pomysł, zrealizowany pomysł powinien zostać odpowiednio nagrodzony, jednocześnie generowanie usprawnień powinno być zakodowane w DNA firmy. Usprawnianie procesów i samych siebie to jest nasz obowiązek jako pracowników niezależnie od stanowiska. Od tego zależy też przetrwanie firmy na rynku.
Podsumowując, czego powinniśmy oczekiwać po lean?
Lean to działanie dla dobra ludzi. Każdego dnia pracujemy nad tym, żeby stworzyć komfortowe i profesjonalne miejsce pracy, do którego każdy pracownik będzie przychodził chętnie każdego dnia. Dzięki temu będziemy lepsi i wydajniejsi niż nasza konkurencja, A to właśnie decyduje o sukcesie.
Dziękuję za rozmowę.